Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

RODZAJE KAWY

2022-09-02
RODZAJE KAWY
Kawiarniane menu bez tajemnic. Od teraz wchodzą do kawiarni i stając przy barze już nie poczujesz zakłopotania.

Rodzaje kawy, czyli kawiarniane menu bez tajemnic. Od teraz wchodzą do kawiarni i stając przy barze już nie poczujesz zakłopotania.

ESPRESSO

Jest to sposób przygotowywania kawy w ekspresie. Zazwyczaj to proces, w którym przepuszcza się 25-35 ml gorącej (90 – 96°C) wody pod ciśnieniem 8.5-9.5 bara przez bardzo drobno zmielone i ubite ziarna kawowca. Espresso stanowi bazę dla bardzo wielu innych napojów kawowych – m.in. americano, latte macchiato, czy cappuccino.

AMERICANO

To espresso z gorącą wodą. Zwyczajowo to espresso powinno się wlewać na gorącą wodę, a nie na odwrót

CAPPUCCINO

Składa się z espresso i odpowiednio spienionego mleka. Mleko spienia się przy pomocy gorącej pary uwalnianej przez specjalną dyszę zanurzoną w dzbanku z mlekiem. Pianka na cappuccino charakteryzuje się kremową, ciekłą konsystencją, jest też całkowicie pozbawiona widocznych bąbelków powietrza.

CAFFEE LATTE

 

Przygotowuje się poprzez wlanie spienionego, ciepłego mleka do espresso. Kawa latte składa się z równych proporcji mleka i kawy Piana na tej kawie powinna mieć niewielką gruboś.

 

FLAT WHITE

 

Pochodzący z Australii lub Nowej Zelandii. Składa się z jednej lub dwóch porcji espresso wraz ze spienionym mlekiem. W odróżnieniu od latte na samym wierzchu ma mniej piany z mleka i nie tworzy wyraźnej, odrębnej warstwy. Sama spienione mleko jest bardzo jednorodne.

 

CAFFEE MOCHA (MOKKA)

 

Jest to jeden z wariantów caffee latte. Składa się z espresso, podgrzanego mleka oraz czekolady. Najczęściej używa się ciemnej czekolady, ale zdarzają się również opcje z czekoladą mleczną lub nawet z białą. W odróżnieniu od latte czy cappuccino, mocha nie zawiera piany. Mokkę robi się wlewając i mieszając ze sobą espresso i czekoladę, a następnie wlewa się gorące mleko.

Nazwa „mokka” pochodzi od portu Mokka w Jemenie, skąd kiedyś sprowadzano kawę o czekoladowym smaku i zapachu.

 

FRAPPE

źródło: https://www.winozesmakiem.net.pl/

To z greckiego – kawa mrożona. Sporządzana na bazie kawy rozpuszczalnej (lub rzadziej espresso), zimnej wody i lodu, czasem i z mleka. Przygotowuje się je przez wsypanie dwóch łyżek kawy rozpuszczalnej oraz (można dodać cukier) i zalanie około trzema łyżkami zimnej wody. Całość szejkujemy, aż uzyskamy puszystą, grubą warstwę kawowej pianki, która może mieć nawet kilka centymetrów wysokości. Kawę, wedle upodobań, uzupełniamy mlekiem i kostkami lodu.

KAWA PO TURECKU

 

źródło: mojegotowanie.pl

Bardzo drobno zmielone ziarna wsypane do tygielka i zalane zimną wodą. Zamieszane a następnie wstawione na źródło ciepła. Kiedy w naparze zaczynają pojawiać się pierwsze pęcherzyki powietrza, zdejmujemy tygielek, aby nie doprowadzić do wrzenia. Po lekkim wystygnięciu powtarzamy proces jeszcze dwukrotnie. Kiedy kawa lekko przestygnie, a fusy opadną na dno, możemy przystąpić do konsumpcji. Kawy po turecku zwyczajowo nie łączy się ani z mlekiem, ani śmietanką.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Bardzo sprawna obsługa zamówienia. Kawa szybko wysłana i dobrze zapakowana bez nadmiarowych plastików, których bardzo nie lubię.
2024-06-07
Bardzo szybka dostawa. Polecam!
pixel