Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

AEROPRESS - METODA "ODWROCÓNA"

To najmłodsze dziecko w rodzinie alternatywnych urządzeń do parzenia kawy. Wynalezione przez Aerobie odpowiedzialną za stworzenie lecącego dysku znanego powszechnie jako frisbee. W środowisku baristów zwane jest strzykawką, bo przypomina ją wyglądem, a kawa z aeropressu daje naprawdę niezłego kopa. Jest przy tym gładka, bogata w smaku i aromatyczna. Sprzęt świetnie nadaje się na wyjazdy i wypady plenerowe, bo ma niewielkie rozmiary i wykonany jest z trwałego tworzywa. Jak to strzykawka. Dziś pokażemy Ci metodą zwaną “odwróconą” w slangu “invert”

BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ

-aeropress

-filtr

-kawa ziarnista – 17 g

-przefiltrowana woda – 200 ml

-młynek

-waga

-czajnik

-stoper – czas operacji 3 minuty

 

 

 

KROK 1

Wstaw do zagotowania 200 ml przefiltrowanej wody, a w tym czasie zmiel 17 gram ziarna na grubość przypominającą coś pomiędzy solą morską a solą drobną. Jeśli nie masz młynka, możesz obejść ten krok korzystając z naszych dedykowanych saszet – kawa podróżnika do aeropressa.

 

aeropress invert odwrócona

KROK 2

Złóż urządzenie, aby koniec tłoka znajdował się za pozycją nr 4. Ustaw je wylotem do góry i zalej gorącą wodą, by je ogrzać. Po czym wylej wodę. Wsyp kawę – możesz użyć dostarczonego w zestawie lejka, żeby nie narobić bałaganu

aeropress invert odwrócona

KROK 3 

Zalej kawę gorącą wodą (unikaj wrzątku!) w ilości dwukrotnie większą niż masa użytej kawy. W tym przypadku to 35 ml wody – mniej więcej do poziomu oznaczenia nr 4. Zamieszaj szpatułą dołączoną do urządzenia lub delikatnie zakołysz aeropressem. Postaw i daj kawie rozkwitnąć conajmniej 30 sekund.

aeropress invert odwrócona

KROK 4

Dolej resztę wody, do poziomu oznaczonego cyfrą 1. Ponownie dokładnie zamieszaj i pozostaw na 2 minuty. 

 

aeropress invert odwrócona

KROK 5

 

Chwyć plastikowe sito aeropressa za “uszy” i włóż do niego papierowy filtr. Przelej go gorącą wodą. Nad kubkiem lub jeśli jesteś bardzo eko, nad aeropressem. Nie oparz się.

 

aeropress invert odwrócona

KROK 6

 

Zakręć nakrętkę na aeropressie, przystaw do niego kubek do góry nogami i całość obróć o 180 stopni, w ten sposób nie uronisz ani kropli. Pomiędzy kawą, a tłokiem wytworzy się poduszka powietrzna. To właśnie aero-press. Zacznij przeciskać tłok aż usłyszysz “psssst”. To znak, że kawa gotowa. Jeśli pchanie tłoka wydaje się zbyt łatwe, mielenie jest prawdopodobnie zbyt grube. Jeśli jest bardzo trudno przepchnąć tłok, są szanse, że mielenie jest zbyt drobne. Spokojnie, kilka razy i dojdziesz do perfekcji. Możesz też skorzystać z profesjonalnie zmielonych ziaren kawy podróżnika dedykowanej do aeropressa.

 

aeropress invert odwrócona

KROK 7

 

Napój jest gotowy, czyli kawa na ławę!

P.S. Po odkręceniu nakrętki sita możesz wyjąć filtr i krążek sprasowanych fusów przesuwając wewnętrzną sekcję aeropressa o ostanie półtora centymetra – w ten łatwy sposób pozbędziesz się fusów.

aeropress invert odwrócona

Polecane

aeropress go

aeropress go

179,00 zł brutto
filtry aeropress

filtry aeropress

29,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Wszystko szybko i sprawnie. Kawa bardzo smaczna.
2024-06-29
Super
pixel