DRIP?
Czym jest drip? Odpowiedź godna każdego polityka – to zależy. Często słowem tym określana jest konkretna metoda parzenia przy wykorzystaniu konkretnego urządzenia. Czasem też używa się tego określenia w odniesieniu do całej gamy metod bazujących na grawitacyjnym przelewaniu się kawy.
Często pisząc, czy mówiąc o dripie, stosujemy skrót myślowy i na myśli mamy stożkowy zaparzacz do kawy, czyli dripper. W Polsce najpopularniejsza wersja produkowana jest przez japońską markę Hario. Cała seria dripperów nosi nazwę V60. Swoją nazwę zawdzięcza geometrii samego urządzenia, ponieważ ścianki drippera tworzą kąt 60°. Poza głównym członem (Hario V60), w nazwach poszczególnych zaparzaczy występują jeszcze liczby od 01 do 03. Opisują one wielkość drippera i przybliżoną ilość kawy jaką można w nim zaparzyć. V60-01 – to kawa dla 1-2 osób. V60-02 – dla 2-3, a V60-03 pozwala już na większe ilości.
DOBRY MATERIAŁ.
Poza samym aspektem wielkościowym, wybierając dripper warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt – materiał z którego jest on wykonany. W przypadku Hario mamy do wyboru trzy podstawowe opcje: ceramika i szkło, metal oraz tworzywo. Po krótce omówmy cechy poszczególnych materiałów.
ceramika & szkło
+ jest piękna
+ występuje w wielu kolorach
+ świetnie trzyma temperaturę
+ łatwo się czyści
– jest krucha
– dużo waży
– wyższa cena
To świetny wybór do domowych zastosowań, ale w przypadku podróżniczego, kawowego ekwipunku może się nie sprawdzić ze względu na wagę oraz względnie dużą możliwość stłuczenia.
metal
+ odporny na uszkodzenia
+ stosunkowo lekki
– średnio trzyma temperaturę
Śmiało możesz wpakować do plecaka, czy bagażnika samochodu, bez obaw o uszkodzenie. Występuje w kilku kolorach, więc możesz znaleźć coś, co dopasujesz wizualnie do swoich kawowych akcesoriów.
tworzywo
+ lekkie
+ bardzo duża gama kolorów i kształtów
+ odporne na uszkodzenia mechaniczne
+ bardzo niska cena
– względnie łatwe w zarysowaniu
– średnie trzymanie temperatury
Tworzywo to dobra opcja jeśli jesteś osobą aktywną i lubisz latać z kawą w plecaku. Bez problemu wytrzyma lata eksploatacji, a kiedy Ci się zgubi, to strata finansowa będzie niewielka.
SZUKASZ INNEJ OPCJI?
Poza firmą Hario dużą popularnością cieszą się również zaparzacze Melitta oraz Kalita. W obu przypadkach nadal mamy do czynienia z cylindrycznym, stokowym kształtem, ale o ściętym dnie. Kalita jest symetryczna, a w spłaszczonym dnie posiada równomiernie rozmieszczone otwory, przez które przelewa się kawa. Melitta w przekroju dna jest mocno spłaszczona i posiada najczęściej kilka otworów.
Wszystkie te metody, jeśli tylko jesteś w stanie to wyczuć, dają odrobinę inne doznania jeśli chodzi o napar. Każdy z tych producentów ma swoich fanów i nie da się odpowiedzieć na pytanie, który jest lepszy. W dostępności samych akcesoriów, ich cenie zdecydowanie dominuje Hario. Drippery tej marki można już za kilkanaście złotych.
FILTRY POD DRIPA.
Poza kwestią samych dripperów jest jeszcze kwestia filtrów, a przede wszystkim ich dostępności. Teoretycznie nie jest to problem, ale w praktyce przez ostatnie lata, przez panującą pandemię, wysypały się łańcuchy dostaw i produkcja niektórych akcesoriów. Nawet tak popularne filtry jak V60 były przez pewien czas towarem deficytowym. Decydując się zatem na którąś z metod, przemyśl kwestię filtrów i ich dostępności w lokalnej kawiarni lub sklepie online