Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

OCENA SCA? JAK BARDZO DOBRA JEST KAWA?

2023-05-12
OCENA SCA? JAK BARDZO DOBRA JEST KAWA?
Co to takiego OCENA SCA?

Jak bardzo dobra jest ta kawa?

Teoretycznie jest to mocno subiektywne, ale samą jakość ziarna można już ocenić i właśnie do tego służy skala SCA. Kawa to napój, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Niezależnie od tego, czy pijemy ją rano, w trakcie przerwy w pracy, czy podczas spotkań towarzyskich Chcemy, aby była ona jak najwyższej jakości. Jednym z miarodajnych wskaźników jakości kawy jest ocena Specialty Coffee Association (SCA) – organizacji, która skupia pasjonatów kawy i profesjonalistów z branży.

SCA to międzynarodowe stowarzyszenie, które działa na rzecz promowania i rozwoju wysokiej jakości kawy. Jego celem jest ustanowienie standardów, szkolenie profesjonalistów oraz wspieranie branży kawowej na całym świecie. Jednym z najważniejszych elementów działalności SCA jest ocena jakości kawy, która pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie najlepszych ziaren.

Ocena SCA

Ocena SCA

opiera się na systemie punktacji, który obejmuje różne aspekty kawy, takie jak aromat, smak, kwasowość, ciało, równowaga oraz ogólna jakość. W ramach oceny kawy, punktowane są również inne czynniki, takie jak sposób uprawy, przetwarzanie, palenie ziaren oraz jakość napoju przygotowanego z tych ziaren.

Głównym narzędziem, które wykorzystuje się podczas oceny kawy, jest tzw. "Koło Smaku" (The Flavor Wheel). Jest to diagram, który prezentuje różnorodne smaki, aromaty i cechy, które można znaleźć w kawie. Dzięki temu oceniający mogą jednoznacznie określić, jakie elementy są obecne w danej kawie i w jaki sposób wpływają one na jej jakość.

Proces oceny kawy SCA

jest zwykle przeprowadzany przez profesjonalnych ekspertów, znanych jako "cupping specialists" (specjaliści od degustacji kawy). Podczas degustacji kawa oceniana jest w kontrolowanych warunkach, zgodnie z wytycznymi SCA. Próbki kawy przygotowywane są i serwowane zgodnie z ustalonymi procedurami, aby zapewnić jednolitość i powtarzalność procesu.

Wynik oceny kawy według SCA jest wyrażany w punktach:

skala punktacji wynosi od 0 do 100. Wyższe oceny wskazują na wyższą jakość kawy. Oto ogólne wytyczne dotyczące punktacji kawy według SCA:
80-100 punktów: Wyjątkowa kawa o doskonałym smaku i aromacie. Posiada pełne ciało, zrównoważoną kwasowość i pożądane cechy sensoryczne.
70-79 punktów: Bardzo dobra kawa, która wyróżnia się pozytywnymi cechami sensorycznymi, ale może mieć pewne niedoskonałości.
60-69 punktów: Przeciętna kawa o akceptowalnej jakości, ale może posiadać wady smakowe.
0-59 punktów: Niska jakość kawy, z wyraźnymi wadami smakowymi i brakiem pożądanych cech sensorycznych.

Ocena SCA jest nie tylko narzędziem do oceny kawy, ale także pomaga w identyfikacji i wyróżnieniu różnych regionów i gatunków kawy. Dzięki niej konsumenci mają pewność, że kawa, którą wybierają, spełnia określone standardy jakości.

Dla producentów i dostawców kawy ocena SCA jest również ważnym wskaźnikiem, który pozwala na doskonalenie procesów produkcyjnych, selekcję najlepszych ziaren oraz identyfikację obszarów do poprawy. Wysoka ocena SCA może pomóc w budowaniu renomy marki i przyciąganiu klientów, którzy poszukują wysokiej jakości kawy.
Warto również wspomnieć, że SCA oferuje specjalne programy certyfikacyjne dla profesjonalistów związanych z branżą kawową, takich jak "Q Grader" – specjalista w zakresie degustacji kawy, który ma umiejętność oceny kawy zgodnie z wytycznymi SCA.

Nasze kawy z linii CIEKAWA,

to kawy jakości specialty, dlatego podczas projektowania nowych opakowań zagospodarowaliśmy na nich miejsce na skalę SCA. Od teraz na każdej z paczek znajdziecie odpowiednią ocenę. Pamiętajcie jednak o tym, że skala mówi o jakości ziarna, ale nie jest wyrocznią jej smaku i indywidualnego aromatu, dlatego zachęcamy cały czas do poszerzania swoich kawowych horyzontów i do próbowania różnych kaw

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 135 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
bardzo szybka realizacja, mlynek super porzadnie zapakowany, mila niezpodzianka w postaci probek kawy. poloecam
2024-05-14
Jestem bardzo zadowolona. Sprawnie, bez zbędnej zwłoki. Na pewno jeszcze skorzystam. Polecam smakoszom kawy.
pixel