Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

WIETNAM

( ilość produktów: 1 )

Wietnam jest jednym z największych producentów kawy na świecie, z roczną produkcją wynoszącą ponad 1,5 miliona ton. Kawa w Wietnamie jest uprawiana przede wszystkim w centralnej i południowej części kraju, w regionach takich jak Dak Lak, Lam Dong, Gia Lai i Kontum.

Uprawa kawy w Wietnamie rozpoczęła się dość późno, bo dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy to kolonialne władze francuskie zaczęły propagować tę kulturę rolną. W latach 80. XX wieku, w odpowiedzi na kryzys gospodarczy, rząd Wietnamu rozpoczął aktywną kampanię promującą uprawę kawy, co przyczyniło się do szybkiego wzrostu produkcji w kolejnych dekadach.

W Wietnamie dominuje uprawa kawy Robusta, która jest odporna na choroby i łatwiejsza w uprawie niż Arabica. Plantacje kawy w Wietnamie są zwykle dużych rozmiarów, a rolnicy często stosują intensywny system uprawy.

Zbiory kawy w Wietnamie zazwyczaj odbywają się dwa razy w roku, w okresach marzec-kwiecień i październik-listopad. Owoce kawowca są zazwyczaj zbierane ręcznie i przetwarzane w mokrym procesie, który obejmuje usuwanie miąższu i fermentację, a następnie suszenie na słońcu lub przy użyciu suszarek mechanicznych.

Wietnamska Robusta ma zwykle mocny i dość goryczkowy gorzki smak, co sprawia, że jest ona często stosowana do produkcji kawy rozpuszczalnej. Jednak w ostatnich latach, wraz z rosnącym zainteresowaniem wysokiej jakości kawą, niektórzy producenci w Wietnamie zaczęli skupiać się na uprawie kawy wysokiej jakości, która jest bardziej ceniona na rynkach eksportowych i coraz częściej wybierana jest przez świadomych konsumentów i palenie kawy. Dobra jakościowo Arabica z Wietnamu często bywa stosowana jako domieszka w blendach, ale można też znaleźć single Arabiki z Wietnamu. W monko. we współpracy z palarnią Vaile Coffee taką Wietnamską Arabicę znajdziecie w Kawie Kolarza - na serio. 

pixel