Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

CZYM SIĘ RÓŻNI ARABICA OD ROBUSTY?

2023-06-07
CZYM SIĘ RÓŻNI ARABICA OD ROBUSTY?
ARABICA CZY ROBUSTA?

Czym się różni Arabica od Robusty?

Arabica ma delikatniejszy smak, bardziej złożony aromat i mniejszą zawartość kofeiny. Robusta ma intensywniejszy smak, większą kwasowość, wyraźniejszy aromat i więcej kofeiny. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji smakowych i oczekiwań dotyczących kofeiny

Arabica czy Robusta – którą wybrać?

Wybór między Arabica a Robustą zależy głównie od twoich preferencji smakowych i oczekiwań odnośnie kawy. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Smak i aromat: Jeśli preferujesz delikatniejszy smak, subtelność aromatów i większą różnorodność smakową, Arabica może być dla ciebie najlepszym wyborem. Jej nuty owocowe, kwiatowe i czekoladowe często są bardziej doceniane przez miłośników kawy. Jeśli natomiast preferujesz intensywniejszy smak, wyraźniejszą kwasowość i nuty orzechowe, to Robusta może bardziej odpowiadać twojemu podniebieniu.

 2. Poziom kofeiny: Jeżeli szukasz większego pobudzenia i potrzebujesz większej ilości kofeiny, warto zwrócić uwagę na Robustę. Zawiera ona zazwyczaj około dwukrotnie więcej kofeiny niż Arabica. Natomiast jeśli chcesz ograniczyć spożycie kofeiny lub jesteś wrażliwy na jej działanie, lepszym wyborem może być Arabica.

 3. Zastosowanie: Jeśli planujesz przygotowywać espresso lub kawę na bazie mleka, Arabica może być lepszym wyborem. Jej delikatny smak i subtelność lepiej współgrają z mlekiem, tworząc bardziej harmonijną kompozycję. Natomiast jeśli preferujesz mocniejszą kawę czarną lub planujesz przygotowywać kawę rozpuszczalną, Robusta może dostarczyć ci większej intensywności smaku.

 4. Cena: Arabica jest zwykle droższa niż Robusta ze względu na jej wyższą jakość i wymagający proces uprawy. Jeśli cena jest istotnym czynnikiem w twoim wyborze, Robusta może być bardziej dostępna i bardziej przystępna cenowo.

Warto eksperymentować i próbować różnych gatunków kawy, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada twoim upodobaniom. Możesz także rozważyć mieszanki Arabica i Robusty, które łączą cechy obu gatunków, tworząc unikalny smak i aromat

Arabica czy Robusta? A może mieszanka?

Decyzja między Arabica a Robustą, lub wybór mieszanki obu gatunków, zależy od twoich preferencji smakowych i oczekiwań odnośnie kawy. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Smak i aromat: Jeśli preferujesz delikatniejszy smak, subtelność aromatów i większą różnorodność smakową, Arabica może być dla ciebie najlepszym wyborem. Jej nuty owocowe, kwiatowe i czekoladowe często są bardziej doceniane przez miłośników kawy. Jeśli natomiast preferujesz intensywniejszy smak, wyraźniejszą kwasowość i nuty orzechowe, to Robusta może bardziej odpowiadać twojemu podniebieniu. Mieszanka Arabica i Robusty może połączyć cechy obu gatunków, oferując zbalansowany smak i aromat.

 2. Poziom kofeiny: Jeśli zależy ci na większym pobudzeniu i potrzebujesz większej ilości kofeiny, warto rozważyć dodatek Robusty do mieszanki. Robusta zazwyczaj zawiera dwukrotnie więcej kofeiny niż Arabica. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć spożycie kofeiny lub jesteś wrażliwy na jej działanie, można skupić się na Arabica lub wybrać mieszankę z mniejszą ilością Robusty.

 3. Zastosowanie: Jeśli planujesz przygotowywać espresso lub kawę na bazie mleka, mieszanka Arabica i Robusty może być dobrym wyborem. Arabica wnosi delikatność i subtelność do napoju, a Robusta dostarcza pełni smaku i wyraźniejszej kwasowości. Dla miłośników mocnej, czarnej kawy, większy udział Robusty w mieszance może zapewnić pożądaną intensywność smaku.

 4. Cena: Arabica jest zazwyczaj droższa niż Robusta, więc mieszanka może być dobrym kompromisem, jeśli chcesz uzyskać zrównoważony stosunek jakości do ceny.

Ostateczny wybór zależy od twoich indywidualnych preferencji smakowych. Jeśli masz możliwość, warto eksperymentować i próbować różnych proporcji mieszanki Arabica i Robusty, aby znaleźć idealny smak dla siebie. Pamiętaj, że jakość ziaren i proces prażenia mają również wpływ na ostateczny rezultat, więc warto wybierać sprawdzonych dostawców i marki kawy.

arabika czy robusta
arabika czy robusta

Skąd pochodzi arabica i robusta?

Kawa Arabica (Coffea arabica) pochodzi głównie z regionów Ameryki Południowej, takich jak Brazylia, Kolumbia, Etiopia, Kenia oraz niektóre części Ameryki Środkowej. Jest to najbardziej rozpowszechniony i ceniony gatunek kawy na świecie, stanowiący około 70% globalnej produkcji kawy.

Kawa Robusta (Coffea canephora) jest uprawiana głównie w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce Zachodniej i Środkowej. Największymi producentami Robusty są Wietnam, Brazylia, Indonezja i Uganda. Robusta stanowi około 30% światowej produkcji kawy.

Warto zauważyć, że oba gatunki kawy są uprawiane również w innych krajach i regionach na świecie, ale powyższe regiony są najważniejszymi i największymi producentami każdego z gatunków.

Kawa robusta.

Kawa Robusta (Coffea canephora) jest znana z wytrzymałości i większej odporności na choroby w porównaniu do kawy Arabica. Jest również popularna ze względu na swoją wyższą zawartość kofeiny. Oto kilka alternatywnych metod wykorzystywanych w przypadku kawy Robusta:

 1. Ekstrakcja rozpuszczalnikowa: Metoda ta polega na ekstrakcji rozpuszczalnikowej zmielonych ziaren kawy za pomocą rozpuszczalnika, takiego jak chloroform lub dichlorometan. Ta technika jest wykorzystywana w przemyśle, aby otrzymać ekstrakty kawy o wysokiej zawartości kofeiny, które są później stosowane w napojach energetycznych lub produktach farmaceutycznych.

 2. Kawa rozpuszczalna: Robusta jest często wykorzystywana do produkcji kawy rozpuszczalnej ze względu na swoją większą trwałość i intensywność smaku. Proces produkcji kawy rozpuszczalnej polega na wytrawieniu składników kawy za pomocą wody, a następnie odparowaniu wody, pozostawiając suchą kawę w postaci proszku lub granulek.

 3. Mieszanki: Kawa Robusta często jest stosowana w mieszankach kawowych, aby dodać większą intensywność smaku i kwasowości. Mieszanki Arabica i Robusty są popularne w produkcji espresso i kaw o mocniejszym smaku. Dzięki temu można osiągnąć zrównoważony profil smakowy, łączący delikatność Arabica z intensywnością Robusty.

Warto zauważyć, że kawa Robusta ma swoje unikalne cechy i jest wykorzystywana w różnych kontekstach, szczególnie tam, gdzie wyższa zawartość kofeiny i intensywność smaku są pożądane. Jednak metody alternatywne wykorzystywane w przypadku kawy Robusta są bardziej specjalistyczne i zwykle stosowane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym lub w produkcji kawy rozpuszczalnej.

Kawa robusta ziarnista - a może świeżo zmielona?

Oczywiście, kawa Robusta może być dostępna zarówno w postaci ziaren, jak i świeżo zmielonej. Wybór między kawą ziarnistą a świeżo zmieloną zależy od twoich preferencji i sposobu przygotowywania kawy. Oto kilka rzeczy do rozważenia:

 1. Świeżo zmielona kawa: Jeśli lubisz świeżo zaparzoną kawę i masz możliwość mielenia ziaren tuż przed przygotowaniem napoju, wybór świeżo zmielonej kawy jest dobrym pomysłem. Świeżo mielona kawa zachowuje większą ilość aromatów i smaku, co przekłada się na lepszą jakość napoju. Możesz dostosować stopień mielenia do swoich preferencji, w zależności od metody parzenia, takiej jak ekspres do kawy, moka, french press itp.

 2. Kawa ziarnista: Jeśli posiadasz młynek do kawy i preferujesz świeżo zmieloną kawę, ale również chcesz mieć większą kontrolę nad wyborem gatunku i mieszanki kawowej, zakup kawy w postaci ziaren jest dobrym rozwiązaniem. Możesz wybrać kawę Robusta lub mieszankę zawierającą Robustę, jeśli preferujesz mocniejszy smak i większą kwasowość.

Ważne jest, aby przechowywać zarówno kawę ziarnistą, jak i świeżo zmieloną w odpowiednich warunkach, takich jak szczelnie zamknięty pojemnik, aby zachować świeżość i aromat. Pamiętaj, że świeżo mielona kawa utrzymuje swoje właściwości smakowe przez krótszy czas, dlatego warto mielić tylko tyle ziaren, ile jest potrzebne na jedno zaparzenie, aby cieszyć się jak najwyższą jakością kawy.

arabika czy robusta
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

kawa ziarnista SIEKIERA - 1 kg

kawa ziarnista SIEKIERA - 1 kg

75,00 zł brutto1500 pkt.
kawa ziarnista monko. pure power - 1 kg

kawa ziarnista monko. pure power - 1 kg

108,00 zł brutto2160 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 135 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Bardzo szybka dostawa. Polecam!
2024-05-18
Szybko, sprawnie , bezproblemowo.
pixel